گیج فشار دستگاهی برای اندازه‌گیری فشار است، هر نوع گیج فشاری المان سنجش مختص به خود را دارد که مقدار کمیت اندازه‌گیری شده را می‌سنجد. گیج فشار انواع مختلفی دارد که متداول‌ترین آن‌ها از این قرارند:

مجموعه پرگاس مارکت با بهره‌گیری از تیم متخصص و مجرب آماده ارائه هرگونه مشاوره در زمینه انواع تجهیزات ابزار‌دقیق می‌باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص انواع گیج‌ فشار، ترانسمیتر فشار و گیج دما یا دماسنج در مجموعه پرگاس مارکت  می‌توانید با شماره ۵-۸۸۱۰۳۱۹۳-۰۲۱ تماس حاصل فرمایید.

المان سنجش گیج فشار دیافراگمی (Diaphragm)

دیافراگم یک پوسته ارتجاعی است که هنگام وارد شدن فشار کشیده می‌شود. دیافراگم یک ورق است که کشیده شده و به دو دیافراگم دیگر می‌پیوندد تا یک کپسول را تشکیل دهد.

المان سنجش گیج فشار دیافراگمی (Diaphragm)

اضافه کردن کپسول‌های بیشتر به دیافراگم میزان حساسیت گیج را افرایش می‌دهد. هنگامی که به دیافراگم فشار وارد می‌شود خم می‌شود. این حرکت از طریق پیوندی که با عقربه وجود دارد به آن می‌رسد. سپس عقربه حرکت کرده و میزان فشار وارد شده به دیافراگم را نمایش می‌دهد. تا زمانی که این فشار وجود دارد دیافراگم در موقعیت اصلی خود باقی می‌ماند.

المان سنجش گیج فشار سیلندری ( Bellow)

در زیر نوع دیگری از دیافراگم انباشته آمده است. دیافراگم انباشته از چندین صفحه تشکیل شده است در حالیکه bellow از یک صفحه تشکیل شده است.

المان سنجش گیج فشار سیلندری ( Bellow)

فشار وارده موجب منبسط شدن و کش آمدن سیلندر می‌شود. هنگامی که فشار قطع شد سیلندر هم کوتاه می‌شود. حرکت سیلندر توسط پیوندی که به عقربه وجود دارد انتقال می‌یابد و عقربه میزان فشار وارده به سیلندر را نشان می‌دهد.

گیج فشار لوله بوردون (Bourdon Tube)

گیج فشار لوله بوردون (Bourdon Tube)

لوله بوردون قسمت “C” شکلی است که در تصویر بالا نشان داده شده است. زمانی که به لوله فشار وارد می‌شود لوله به طرف بیرون کشیده می‌شود. انتهای لوله توسط یک پیوند به عقربه متصل شده است. سیستم پیوند و چرخ‌دنده عقربه را بر روی صفحه مدرج (مقیاس) حرکت می‌دهد. حرک دورانی چرخ‌دنده موقعیت عقربه را تغییر داده و میزان فشار وارده به لوله بوردون را نشان می‌دهد.

اصول اندازه گیری گیج فشار

اصول اندازه‌گیری مختلفی در گیج فشار وجود دارد، که در واقع با نوع المان سنجش در ارتباط است. اینکه باید از کدام گیج فشار استفاده کنید بسته به نوع کاربری شماست. ۴ نوع المان سنجش وجود دارد:

سیلندر (Bellows)

Bellows سیلندرهایی با دیواره نازک و فلزی هستند که حلقه‌هایی عمیق دارند و یک طرف آن‌ها بسته است و طرف دیگر باز می‌باشد. با وجود اینکه انتهای باز ثابت است اما انتهای بسته می‌تواند آزادانه حرکت کند.

اصول اندازه گیری گیج فشار سیلندر

گیج فشار دیافراگمی

گیج فشار دیافراگمی حاوی یک پوسته مدور است که از صفحه‌ای فلزی با ابعاد دقیق ساخته شده است و می‌تواند تخت یا موج‌دار باشد. دیافراگم به صورت مکانیکی به مکانیزم انتقال متصل شده و نوسانات کوچک دیافراگم را تقویت کرده و به عقربه انتقال می‌دهد.

گیج فشار کپسولی

المان سنجش گیج فشار کپسولی از دو دیافراگم موج‌دار تشکیل شده که محیط آن‌ها به یکدیگر جوش داده شده‌اند و یک کپسول را تشکیل داده‌اند. فشار جهت اندازه‌گیری از طریق مرکز اولین دیافراگم وارد کپسول می‌شود. مرکز دیافراگم دوم به مکانیزم انتقال متصل است و بدین طریق نوسانات المان مورد نظر به عقربه انتقال پیدا می‌کند.

گیج فشار لوله بوردون

گیج فشار لوله بوردون از یک لوله مدور تشکیل شده که عموماً با زاویه‌ای ۲۷۰ درجه‌ای خم شده است، یک سر آن بسته است و سر دیگر آن به فشار فرآیند متصل است. هنگامی که به داخل لوله فشار وارد می‌شود به سمت بیرون حرکت می‌کند. حرکت نوک لوله به وسیله مکانیزم انتقال تقویت می‌شود.
علاوه بر المان سنجش نوع “C”، نوع حلزونی و مارپیچ آن هم وجود دارد.