گیج فشار ابزای مکانیکی است که جهت اندازه‌گیری فشار داخلی یک سیستم طراحی شده است. گیج فشار ابزاری مفید است که استفاده از آن در بسیاری از صنایع و کارخانه‌ها یک الزام است. به همین دلیل باید گیج‌هایی را انتخاب کنید که قابل اطمینان بوده و استفاده از آن‌ها آسان باشد.

گیج های فشار مکانیکی دارای یک لوله داخلی هستند که به یک چرخ دنده و شفت متصل است و همگی با هم کار می‌کنند تا عقربه گیج را حرکت دهند. زمانی که فشار درون لوله نوسان دارد و یا زیاد می‌شود لوله به آن واکنش نشان می‌دهد. حرکت لوله موجب حرکت سیستم چرخ دنده و شفت می‌شود و نهایتاً عقربه موجود بر روی گیج را حرکت می‌دهد. میزان واکنش لوله به میزان فشار وارده بستگی دارد. حرکت عقربه مقدار فشار را بر روی صفحه به شما نشان می‌دهد.

مجموعه پرگاس مارکت با بهره‌گیری از تیم متخصص و مجرب آماده ارائه هرگونه مشاوره در زمینه انواع تجهیزات ابزار‌دقیق می‌باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص انواع گیج‌ فشار، ترانسمیتر فشار و گیج دما یا دماسنج در مجموعه پرگاس مارکت  می‌توانید با شماره ۵-۸۸۱۰۳۱۹۳-۰۲۱ تماس حاصل فرمایید.

نحوه استفاده از گیج فشار

بسیاری از فرآیندها نیاز به نظارت بر فشار تفاضلی دارند تا از سلامت، بازده و کارایی تجهیزات خود اطمینان پیدا کنند. به همین دلیل گیج‌های فشار معمولاً به صورت جفت نصب می‌شوند. فشار تفاضلی می‌تواند از طریق تجهیزاتی مانند پمپ‌ها، کمپرسورها، شیرها و فیلترها فشار از دست رفته را نشان دهد. این امر شما را قادر می‌سازد تا بر روی کارایی و بازده تجهیزات خود نظارت داشته و از هر گونه خرابی و هزینه غیرضروری جلوگیری نمایید.

 گیج فشار چگونه کالیبره می‌شود؟

اولین چیزی که پیش از کالیبره کردن گیج فشار خود باید به آن توجه داشته باشید این است که هیچ روش استاندارد خاصی برای انجام این کار وجود ندارد. روشی که برای کالیبره کردن گیج استفاده می‌شود معمولاً به فرآیند و نوع کاربری گیج بستگی دارد. با در نظر داشتن این موضوع می‌توان گیج فشار را با استفاده از تستر وزن، کالیبراسیون پنوماتیک استاندارد و یا انواع کالیبراسیون‌های دیگر کالیبره کرد. [مقاله : دستورالعمل تست و کالیبراسیون سوئیچ‌های فشار ]