در گیج فشار لوله بوردون، لوله تخت در هنگام وارد شدن فشار صاف شده و یا شکل مدور خود را باز می‌یابد.

گرچه که تشخیص این تغییر در سطح مقطع لوله سخت است و به همین دلیل لوله با تبدیل شدن به حالت C و یا مارپیچ فشارهای کم را تقویت می‌کند در نتیجه هنگام وارد آمدن فشار کل لوله سعی در صاف شدن و خارج شدن از حالت مارپیچ را خواهد داشت.

در واقع یک دیواره تخت و یک لوله با انتهای بسته به یک لوله ثابت متصل شده‌اند که حاوی فشار مایعی است که می‌خواهیم اندازه‌گیری کنیم. با افزایش فشار انتهای بسته لوله در یک کمان (هلال) حرکت می‌کند و نیروی حاصله را از طریق یک پیوند به چرخ دنده منتقل کرده و منجر به چرخش آن می‌شود.

یک چرخ‌دنده کوچک بر روی شفت عقربه وجود دارد بنابراین حرکت عقربه توسط چرخ‌دنده تقویت می‌شود. موقعیت اندیکاتور پشت عقربه، موقعیت اولیه شفت عقربه، طول پیوند و وضعیت ابتدایی آن همه و همه اسباب کالیبره کردن عقربه را فراهم می‌آورند تا بتواند دامنه فشار مورد نظر ما را با توجه به تغییرات رفتار لوله بوردون اندازه‌گیری کند.

می‌توان فشار تفاضلی را با استفاده از گیج‌هایی اندازه‌گیری کرد که دارای دو لوله بوردون متفاوت و پیوند اتصال هستند.

جزئیات مکانیکی

قطعات ثابت:

 • A: بلوک گیرنده (ریسیور). این قطعه لوله ورودی را به انتهای ثابت لوله بوردون متصل می‌کند و صفحه شاسی را حفظ می‌کند. دو حفره موجود پیچش‌هایی که محفظه را ایمن می‌کنند دریافت می‌کنند.
 • B: صفحه شاسی. کارت به این صفحه چسبیده است و حاوی حفره‌هایی است که محور در آن‌ها قرار می‌گیرد.
 • C: صفحه شاسی ثانویه که انتهای بیرونی محورها را پشتیبانی می‌کند.
 • D: قطعه‌ای که دو صفحه شاسی را به یکدیگر متصل کرده و بین آن‌ها فاصله ایجاد می‌کند.

قطعات متحرک:

 1. انتهای ثابت لوله بوردون. این قطعه با لوله ورودی درون بلوک گیرنده در ارتباط است.
 2. انتهای متحرک لوله بوردون. این انتها بسته شده است.
 3. لولا و پین لولا
 4. پیوندی که پین لولا را به وسیله پین‌هایی که قابلیت چرخش دارند به اهرم متصل می‌کند.
 5. اهرم که بخشی از چرخ دنده است.
 6. پین محور چرخ دنده
 7. چرخ دنده
 8. سوزن اندیکاتور که دارای چرخ دنده‌ای است که با چرخ‌دنده اصلی درگیر است و بر روی سطح باز شده و سوزن اندیکاتور را حرکت می‌دهد. به دلیل فاصله کم بین بازوی اهرمی و پین محور و تفاوت شعاع چرخ‌دنده اصلی و چرخ‌دنده اندیکاتور هرگونه حرکت لوله بوردون تا حد زیادی تقویت می‌شود. یک حرکت کوچک لوله موجب حرکت زیاد سوزن اندیکاتور می‌شود.
 9. فنر تعادلی که رشته چرخ دنده را از پیش بارگذاری میکند تا تسمه چرخ‌دنده و پسماند حذف شوند.

نمای جلوی گیج فشار - نمای پشت و قطعات نمای پشت گیج

مجموعه پرگاس مارکت با بهره‌گیری از تیم متخصص و مجرب آماده ارائه هرگونه مشاوره در زمینه انواع تجهیزات ابزار‌دقیق می‌باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص انواع گیج‌ فشار، ترانسمیتر فشار و گیج دما یا دماسنج در مجموعه پرگاس مارکت  می‌توانید با شماره ۵-۸۸۱۰۳۱۹۳-۰۲۱ تماس حاصل فرمایید.