مانومتر چیست

مانومتر (manometer) وسیله‌ای است برای اندازه‌گیری فشار از ستون مایعی که معمولا آب یا جیوه می‌باشد. ارتفاع این ستون مقدار فشار را نشان می‌دهد. در صورتی که در مانومتر از جیوه استفاده شده باشد آن را مانومتر یا فشارسنج جیوه‌ای و اگر از آب استفاده شده باشد آن را فشار سنج آبی می‌نامند. بارومتر فشارسنجی از نوع مانومتر می‌باشد.
مجموعه پرگاس مارکت با بهره‌گیری از تیم متخصص و مجرب آماده ارائه هرگونه مشاوره در زمینه انواع تجهیزات ابزار‌دقیق می‌باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص انواع گیج‌های فشار، ترانسمیتر فشار و گیج دما یا دماسنج در مجموعه پرگاس مارکت  می‌توانید با شماره ۵-۸۸۱۰۳۱۹۳-۰۲۱ تماس حاصل فرمایید.

مانومتر دارای لوله شیشه ای U شکل است که از هر دو طرف باز می‌باشد و با مقداری جیوه پر شده است. هنگامی که هر دو ساق لوله به اتمسفر وصل شود فشار اتمسفریک در هر دو لوله اثر می‌کند و ارتفاع جیوه در هر دو ستون برابر خواهد شد.
ارتفاع ستون جیوه در این نقطه به عنوان مبنا تعیین شده و برای خواندن انحراف ستون جیوه از شرایط صفر، مانومتر در هر دو جهت بر حسب میلی‌متر کالیبره می‌شود. هنگامی که یکی از ساق‌های لوله U شکل به مخزنی که می‌خواهیم فشار آن را اندازه بگیریم وصل می‌شود؛ فشار وارد بر یک ساق لوله با فشار اتمسفریک وارد بر ساق دیگر مقابله می‌نماید؛ و در صورتی که فشار مخزن بیشتر از فشار اتمسفریک باشد موجب پایین رفتن سطح جیوه در ساق متصل به مخزن و اگر هم فشار مخزن کمتر از فشار اتمسفر باشد موجب بالا رفتن سطح جیوه در ساق متصل به مخزن می‌گردد.
فشارهای کمتر از اتمسفر معمولا خلا نامیده می‌شوند و بر حسب میلی‌متر جیوه قرائت می‌گردند. به دلیل اختلاف دانسیته جیوه و آب، فشارهایی که تاثیر ناچیزی در ارتفاع ستون جیوه می‌گذارند تغییرات قابل ملاحظه‌ای در ارتفاع ستون آب به وجود خواهند آورد لذا مانومترهای آبی برای اندازه‌گیری فشارهای بسیار کم مفید خواهند بود. فشار اتمسفریک نرمال معادل ۷۶۰ mm HG و ۱۰٫۳۳ متر آب می‌باشد. مقدار h فشار بر حسب ستون جیوه می‌باشد. چون تمام سیالات با تغییر دما منبسط و منقبض می شوند در صورت نیاز به دقت زیاد بایستی فشارهای به دست آمده توسط مانومترها برای انحراف درجه حرارت نیز تصحیح نمود.