می‌توانید تفاضلی که گیج‌های فشار تفاضلی اندازه‌گیری می‌کنند ببینید
معمولاً از گیج‌های فشار تفاضلی در سیستم‌ها و فرآیند‌های صنعتی استفاده می‌شود و اغلب راه حل‌های بسیار خوبی در صنعت هستند اما متاسفانه از آن‌ها چشم‌پوشی شده و یا بدفهمی می‌شوند. فهمیدن چگونگی کارکرد گیج فشار تفاضلی به سادگی فهمیدن خود فشار تفاضلی است.
مجموعه پرگاس مارکت با بهره‌گیری از تیم متخصص و مجرب آماده ارائه هرگونه مشاوره در زمینه انواع تجهیزات ابزار‌دقیق می‌باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص انواع گیج‌ فشار، ترانسمیتر فشار و گیج دما یا دماسنج در مجموعه پرگاس مارکت  می‌توانید با شماره ۵-۸۸۱۰۳۱۹۳-۰۲۱ تماس حاصل فرمایید.

فشار تفاضلی چیست؟

فشار تفاضلی (DP یا p∆) تفاضل میان دو فشار کاربردی است. برای مثال اگر فشار در نقطه A برابر با ۱۰۰ psi باشد و فشار در نقطه B برابر با ۶۰ psi باشد، فشار تفاضلی ۴۰ psi می‌باشد (۱۰۰ psi ─ ۶۰ psi).
گیج فشار تفاضلی یک شاخص بصری است که جهت اندازه‌گیری و نشان دادن تفاضل میان دو فشار در یک فرآیند سیستمی طراحی شده است. گیج معمولاً دو پورت ورودی دارد که هر کدام به یکی از نقاط فشار وصل می‌شوند. گیج فشار تفاضلی با پیدا کردن تفاضل فشار میان دو نقطه این فرآیند را بسیار آسان کرده است. بدون وجود گیج فشار تفاضلی یک اپراتور یا سیستم کنترلی باید هر دو فشار را از روی دو گیج مختلف برداشته و تفاضل میان آن دو را حساب کند. گیج‌های فشار تفاضلی معمولاً در پالایشگاه‌ها، کارخانجات پتروشیمی و شیمیایی جهت نظارت بر تصفیه، سطح مایع و جریان مایع مورد استفاده قرار می‌گیرند.

نظارت بر تصفیه با استفاده از گیج فشار تفاضلی

تصفیه بخشی حیاتی از هرگونه فرآیند صنعتی است. وجود گیج فشار تفاضلی از این جهت ضروری است که می‌توان از طریق آن هرگونه فیلتر آلوده یا مسدود شده‌ای را کشف کرد. نحوه کار آن بدین صورت است: هنگامی که فیلتر متریال‌های خارجی را جمع‌آوری می‌کند فشار پشت فیلتر افزایش می‌یابد، هر چه فیلتر بیشتر با ذرات مختلف مسدود شود، فشار تفاضلی نیز افزایش می‌یابد. زمانی که فشار تفاضلی به حداکثر خود برسد اپراتور می‌فهمد که باید فیلتر را عوض کند.

نظارت بر سطح مایع با استفاده از گیج فشار تفاضلی

مخازن بسته شده اغلب متحمل فشار هوای موجود در بالای مایع هستند. فشار گازی به فشار هیدرواستاتیک ایجاد شده توسط آب اضافه می‌شود. این فشار مضاعف اندازه‌گیری دقیق سطح فشار را سخت می‌کند و نمی‌توان با گیج فشار معمولی آن را اندازه گرفت، به همین دلیل است که استفاده از گیج فشار تفاضلی بسیار کار را راحت‌تر خواهد کرد. گیج فشار تفاضلی، تفاضل فشار گاز و فشار کل را اندازه‌گیری کرده و در نتیجه سطح دقیق مایع را نشان می‌دهد. می‌توان از گیج فشار تفاضلی برای اندازه‌گیری تفاضل فشار میان مخزن و حفره پایینی در چاه‌های تولیدی و تزریقی استفاده نمود، همچنین می‌توان تفاضل فشار تزریقی و میانگین فشار مخزن را نیز به وسیله آن محاسبه کرد.

نظارت بر جریان با استفاده از گیج فشار تفاضلی

از گیج فشار تفاضلی برای اندازه‌گیری جریان مایع درون لوله نیز استفاده می‌شود. از یک صفحه روزنه‌دار، ونتوری یا نازل جریان جهت کاهش ضخامت در لوله استفاده می‌شود. گیج فشار تفاضلی میزان جریان را با استفاده از سنجش تفاضل فشار پیش و پس از روزنه اندازه‌گیری می‌کند. گیج فشار تفاضلی راهی آسان برای دریافت یک شاخص بصری از جریان است.

انواع گیج فشار تفاضلی

Winters ارائه دهنده انواع گیج‌های فشار تفاضلی با متریال‌ها، سایزها، اتصالات و تنظیمات مختلف است. گیج‌های استایل پیستونی، دو دیافراگمی و تمام جوش/تمام فولاد دارای ویژگی‌های متفاوتی بوده و می‌توان از آن‌ها در کاربری‌های مختلف استفاده کرد.

گیج فشار تفاضلی استایل پیستونی

طول عمر آن زیاد است و در موارد زیر کاربرد دارند:
• استفاده از آن در جاهایی مناسب است که دامنه فشار تفاضلی و فشار استاتیک کم باشد.
• دارای یک دیافراگم جداساز است و برای کاربری‌هایی که تحمل جریان زیاد را ندارند مناسب می‌باشد، مانند کاربری در سطح مایع
• دارای گارنتی محدود ۷ ساله است

گیج فشار تفاضلی دو دیافراگمی

در موارد زیر کاربرد دارد:
• مناسب کاربری‌هایی است که ترکیبی از فشار بالا و فشار تفاضلی بسیار پایین در آن‌ها وجود دارد.
• اجزای تحت فشار آن در بیرون محفظه قرار دارند و برای ایجاد امنیت بیشتر یک صفحه محافظ بر روی آن تعبیه شده است.
• ساختار آن تماماً از فولاد ضد زنگ است و دارای ۳۱۶ بخش مجزا می‌باشد. این گیج صرفنظر از مقیاس دامنه برای فشارهای بالا و تا ۳۶۰۰ psi مناسب است.

گیج فشار تفاضلی تمام جوش/تمام فولاد

این گیج برای کاربری‌هایی مناسب است که در معرض زنگ زدگی، ضربات فشار، لرزش و ارتعاش سیستم و محدوده دمای محیطی گسترده قرار دارند.