لوله بوردون با یک اصل ساده کار می‌کند و آن این است که هنگام وارد شدن فشار داخلی یا خارجی شکل لوله خم شده تغییر می‌کند. هنگامی که فشار داخلی اعمال شود لوله تغییر شکل داده و پس از آزاد شدن فشار دوباره به حالت اولیه خود باز می‌گردد.
نوک لوله با وارد آمدن فشار داخلی حرکت کرده و با تبدیل فشار عقربه به آسانی بر روی مقیاس گیج حرکت می‌کند. برای انتقال حرکت نوک لوله به چرخ‌دنده از یک اتصال دهنده استفاده می‌شود.

مجموعه پرگاس مارکت با بهره‌گیری از تیم متخصص و مجرب آماده ارائه هرگونه مشاوره در زمینه انواع تجهیزات ابزار‌دقیق می‌باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص انواع گیج‌ فشار، ترانسمیتر فشار و گیج دما یا دماسنج در مجموعه پرگاس مارکت  می‌توانید با شماره ۵-۸۸۱۰۳۱۹۳-۰۲۱ تماس حاصل فرمایید.

جهت کسب نتایج صحیح باید این نوع گیج را به صورت عمودی نصب کرد. المان در معرض شوک و لرزش است که یکی از دلایل آن جرم لوله می‌باشد. به همین دلیل و به دلیل میزان حرکت در این نوع المان سنجش احتمال بروز شکستگی مخصوصاً در پایه لوله وجود دارد.

عمده‌ترین مزیت گیج فشار لوله بوردون محدوده وسیع عملکردش است (که به متریال لوله بستگی دارد). می‌توان از این نوع اندازه‌گیری فشار برای محدوده‌های فشار مثبت و منفی استفاده کرد، گرچه که در خلاء میزان دقت و صحتش ضعیف است.

یکی از معیارهای اصلی انتخاب لوله بوردون برای اندازه‌گیری فشار توجه به نوع وظیفه و کارکردی است که مد نظرمان می‌باشد. [مقاله پیشنهادی : نحوه کار گیج فشار – بخش دوم ] در کاربری‌هایی که فشار فرآیند سیکلی سریع دارد مانند سیستم‌های کنترل شده روشن/خاموش، مبدل اندازه‌گیری نیازمند یک کمک فنر داخلی است. البته ممکن است در چنین کاربری‌هایی نیز نتوانند موفق عمل کنند.

یکی از راه‌های کاهش خرابی المان لوله پر کردن دستگاه‌ها با مایع است.

 

مزایا لوله بوردن C شکل

  • ارزان است
  • محدوده عملکرد گسترده‌ای دارد
  • سریعاً پاسخ می‌دهد
  • از حساسیت خوبی برخوردار است
  • می‌توان فشار را به صورت مستقیم اندازه‌گیری کرد

معایب لوله بوردن C شکل

  • ابتداً فقط برای نشان دادن در نظر گرفته شده‌اند
  • مبدل غیر خطی، خطی شده توسط مکانیزم چرخ دنده
  • هیسترزیس (پسماند) در سیکل
  • حساس به تغییرات دما
  • طول عمر محدود در صورت قرار گرفتن در معرض شوک و لرزش

محدودیت استفاده

اگر دستگاه برای استفاده در هوای جو کالیبره شده باشد باید در هوای جو از آن استفاده کرد و اگر برای استفاده در مایع کالیبره شده باشد باید در مایع آن را مورد استفاده قرار داد. استفاده از گیج فشار لوله بوردون در کاربری‌های مایع نیازمند مراقبت ویژه است.

در کاربری‌هایی که شوک ورودی (افزایش ناگهانی فشار) وجود دارد و یا فرآیندهایی که سرعت زیادی دارند استفاده از این نوع اندازه گیری فشار محدود خواهد بود.

اگر گیج برای استفاده در هوا کالیبره شده باشد نمی‌توان آن را برای استفاده در روغن کالیبره کرد. دامنه‌های پایین‌تر معمولاً برای هوا کالیبره می‌شوند. محدوده‌های بالاتر (معمولاً ۱۰۰۰ kPa) با تستر وزن (روغن هیدرولیک) کالیبره می‌شوند.