بیش از ۱۵۰ سال است که از تکنولوژی گیج آنالوگ در صنایع ماشین‌سازی و لوکوموتیوسازی استفاده می‌شود. حوادث زیادی به دلیل فشار بالا رخ می‌دادند بنابراین ابزارهایی مانند گیج‌های فشار و شیرهای ایمنی پا به عرصه گذاشتند تا کارگران و شهروندان را از وقوع حوادث مهیب در امان دارند.

تا حدود ۳۰ سال پیش اجزای اصلی گیج‌های فشار آنالوگ نظیر لوله بوردون بدون تغییر باقی مانده بودند. در حدود همین سال‌های ساعت مچی دیجیتال به بازار آمد و کمی پس از آن این تکنولوژی دیجیتال برای گیج‌های فشار نیز به کار گرفته شد. گیج فشار دیجیتال در حال رشد بود اما برای اندازه‌گیری فشار همچنان گیج آنالوگ پیشگام بود. ظرف ۱۵ سال گذشته هر دو این گیج‌ها پیشرفت کرده‌اند چراکه متریال‌های جدید برای ساخت در دسترس قرار گرفته و تکنیک‌ها و تکنولوژی‌های تولید جدید مانند جوش لیزری و تست نشتی هلیومی به وجود آمده‌اند. این تکنولوژی‌ها موجب به وجود آمدن گیج‌های مکانیکی شد که قابل اطمینان‌تر هستند، طول عمر بیشتری دارند، مقادیر ثابت‌تری را نشان می‌دهند و ارزان‌تر هستند.

تکامل تکنولوژی در گیج‌های دیجیتال اِلمان‌های حساس و پایدارتری را به ارمغان آورد. حالا گیج‌های دیجیتال دقت اندازه‌گیری بیشتری داشته و می‌توان اثراتی مانند رانش دما را کالیبره کرد، با این کار سنسور می‌تواند در محدوده وسیعی از دما دقت خود را حفظ کند.
مجموعه پرگاس مارکت با بهره‌گیری از تیم متخصص و مجرب آماده ارائه هرگونه مشاوره در زمینه انواع تجهیزات ابزار‌دقیق می‌باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص انواع گیج‌ فشار، ترانسمیتر فشار و گیج دما یا دماسنج در مجموعه پرگاس مارکت  می‌توانید با شماره ۵-۸۸۱۰۳۱۹۳-۰۲۱ تماس حاصل فرمایید.

انتخاب گیج فشار مناسب

گیج فشار کاربردهای وسیعی دارد، از استخرهای خانگی گرفته تا آزمایشگاه‌های پیشرفته از گیج فشار استفاده می‌کنند. اندازه‌گیری فشار لاستیک، کالیبراسیون، دوباره پر کردن مخزن، کشف نشتی، نظارت بر فرآیند و تست خط تنها چند نمونه کوچک از کاربردهای گیج فشار هستند.

آیا می‌توان از یک گیج به جای گیج دیگر استفاده نمود؟

از نظر متخصصان این سوال مربوط به کاربردهای گیج فشار است. مهم است که کاربران بدانند باید چه نوع گیج فشاری را انتخاب کنند که بهترین عملکرد را برایشان داشته باشد. بهترین راه برای تشخیص اینکه باید از گیج دیجیتال استفاده کنیم یا گیج آنالوگ سنجش میزان دقت مورد نیاز و هزینه‌ای است که می‌خواهیم به این کار اختصاص دهیم.

آیا به همه نوع خروجی نیاز دارید و محل نصب گیج برایتان اهمیت دارد؟

اگر دقت ۰٫۵ درصد و بیشتر کافی است، کاربری‌تان ایستا است و ارزان‌ترین گزینه مد نظرتان است گیج فشار آنالوگ انتخاب خوبی است. اما در مقابل گیج فشار دیجیتال مقادیر صحیح و دقیق‌تر را در اختیارتان قرار داده، نیازی به تفسیر ندارد و تکنولوژی ریزپردازنده به کار رفته در آن به شما اجازه می‌دهد که بتوانید چندین تابع مختلف را برایش برنامه‌ریزی کنید.

امروزه با وجود تکنولوژی مدرن کاربران با استفاده از گیج فشار دیجیتال آسان‌تر می‌توانند برخی از مسائل کابردی متداول را حل کنند، در صورتی که کنار آمدن با این مسائل در نسل قبلی از گیج‌های آنالوگ سخت‌تر بود.
با وجود ریزپردازنده‌ها در گیج‌های دیجیتال می‌توان به راحتی فشارهای پایین و کمتر از ۵ psi را به طور دقیق اندازه‌گیری کرد. کشف نشتی با گیج‌های دیجیتال بسیار دقیق‌تر است. با استفاده از گیج های فشار دیجیتال به راحتی می‌توان تغییر فشارهای .۰۱ یا .۰۰۱ را اندازه‌گیری کرد در صورتی که این اندازه از دقت در گیج فشار آنالوگ وجود ندارد.
گیج‌های دیجیتال تحمل بیشتری در برابر ضربات ناشی از فشار بیش از حد دارند ( معمولاً ۲۰۰% بیشتر از محدوده فشار مجاز) در صورتی که این مقدار در گیج فشار آنالوگ ۱۳۰% می‌باشد، گرچه امروزه گیج های آنالوگ هم می‌توانند تا حد زیادی لرزش و نوسان را بگیرند. گیج فشار دیجیتال برای کاربری‌هایی مناسب است که ضربات و ارتعاشات فشار به صورت مداوم وجود دارد. اجزای متحرک گیج فشار آنالوگ در این نوع کاربری‌ها از بین می‌رود و اپراتور دائماً شاهد تغییر اندیکاتور خواهد بود.
گیج دیجیتال می‌تواند نرخ‌های متفاوتی را نمونه‌برداری کند (معمولاً ۱۰۰ یا ۲۵۰ میلی ثانیه)، میانگینی از نوسانات کوچک را مد نظر قرار داده و مقداری ثابت را نمایش دهد. کاربر می‌تواند با استفاده از گیج فشار دیجیتال  هم فشار محلی و هم فشار دور از دسترس را اندازه‌گیری کند، همچنین در کنترل فرآیند خودکار می‌تواند از فشار به عنوان ورودی برای سیستم کنترل استفاده نماید.
با وجود تمام مزیت‌هایی که گیج فشار دیجیتال دارد اما گاهی اوقات سادگی و مقرون به صرفه بودن گیج فشار آنالوگ کارآمدتر است. برای مثال زمانی که فقط به یک مقدار کلی نیاز داریم (بالا، متوسط، کم) گیج آنالوگ بهترین انتخاب است. گیج‌های آنالوگ با سایزهای مختلف صفحه نمایش عرضه می‌شوند و یکی از مزایای آن‌ها این است که نیازی به تامین انرژی یا باتری ندارند.

مشکلات رایج و تاثیرات منفی

آگاه نبودن از مشخصات دیتاشیت گیج، ناآشنایی با تکنولوژی سنجش گیج و بیش از حد تکان دادن گیج هنگام نصب، مشکلات متداولی هستند که کاربران هنگام نصب و نگاهداری گیج فشار با آن مواجه می‌شوند. بیش از حد تکان دادن گیج هنگام نصب بر روی سنسور تاثیر گذاشته و موجب اشتباه شدن کالیبراسیون می‌شود. گیج باید با نیروی گشتاور کافی نصب شود تا از هرگونه نشتی در مقیاس کامل جلوگیری گردد.
ضرباتی که فشار به گیج وارد می‌کند یکی از عواملی است که ممکن است موجب بروز مشکلاتی شود و گیج آنالوگ را زودتر از موعدش خراب کند. نوسان و لرزش، دمای محیط و دمای فرآیند که بر روی دقت گیج تاثیر می‌گذارند، تکرارپذیری و عملکرد و ضربات ناشی از فشار همگی مشکلاتی را به وجود می‌آورند.
یکی از مشکلات بالقوه دیگر در زمینه واسط است که می‌تواند ماده‌ای رقیق و یا ماده‌ای با غلظت بالا باشد و ممکن است موجب مسدود شدن پورت‌های فشار و زنگ زدگی آن‌ها شود، که این امر هم به گیج های دیجیتال و هم گیج های آنالوگ آسیب وارد می‌کند.
بسیار مهم است که اجزای گیج با واسط سازگار باشند. می‌توان با مهر و موم کردن دیافراگم و نصب صحیح گیج از بسیاری از مشکلات بالقوه جلوگیری کرد.
بزرگترین علت عملکرد ضعیف گیج عدم نصب صحیح آن و غفلت در امر نگاهداری آن است. گرچه که امروزه طراحی گیج‌ها بسیار خوب است باید سیستم نگاهداری خوبی را برای آن‌ها برنامه‌ریزی کرد تا طول عمرشان افزایش یابد. بسته به میزان استفاده از گیج باید سالانه حداقل یک بار مورد آزمایش قرار گرفته و دوباره کالیبره شود. می‌توان مشکلات جزئی را برطرف کرد و گیج را دوباره کالیبره و نصب کرد. اگر از گیج فشار خوب نگهداری شود می‌تواند سال‌ها و حتی دهه‌ها کار کند.

آینده گیج فشار

کارشناسان می‌گویند که مدرنیزه شدن تکنیک‌های تولید مانند جوش لیزری، نصب خودکار و متریال‌های جدید ساخت در آینده گیج های فشار آنالوگ هم تاثیر خواهد گذاشت. این تکنیک‌ها موجب تولید گیج های فشار قابل اطمینان‌تر، دقیق‌تر و ارزان‌تر خواهند شد.
به نظر می‌رسد که فرصت‌های بیشتری برای توسعه گیج فشار دیجیتال موجود است. توسعه تکنولوژی‌های جدید در زمینه ساخت سنسورها موجب شده که مقرون به صرفه بوده و انرژی کمتری مصرف کنند، همچنین دقیق و تکرارپذیر هستند و می‌توان از آن‌ها در محدوده وسیعی از دماها استفاده کرد.