ابزار دقیق نقش مهمی را در همه فرآیندهای صنعتی ایفا می‌کند زیرا خوانش به موقع و دقیق مقادیر و پارامترهای مختلف نظیر دما، جریان و فشار جهت اطمینان پیدا کردن از امنیت و موثر بودن عملکرد فرآیند بسیار ضروری است. دما و فشار دو شاخصه متداولی هستند که در فرآیندهای صنعتی اندازه‌گیری می‌شوند.

گیج ابزاری است که می‌تواند به راحتی یک ویژگی فیزیکی را اندازه‌گیری کرده و نمایش دهد. گیج‌ها معمولاً مقادیر را به طور همزمان نشان می‌دهند و همین موضوع اهمیت استفاده از آن‌ها در کارخانه‌ها را بالا برده است. گیج فشار، گیج دما و جریان سنج (فلومتر) از متداول‌ترین گیج‌ها هستند. پیش از انتخاب گیج مورد نظر خود باید کاملاً از تفاوت‌های گیج‌های دیجیتال و آنالوگ آگاهی داشته باشید.

مجموعه پرگاس مارکت با بهره‌گیری از تیم متخصص و مجرب آماده ارائه هرگونه مشاوره در زمینه انواع تجهیزات ابزار‌دقیق می‌باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص انواع گیج‌ فشار، ترانسمیتر فشار و گیج دما یا دماسنج در مجموعه پرگاس مارکت  می‌توانید با شماره ۵-۸۸۱۰۳۱۹۳-۰۲۱ تماس حاصل فرمایید.

ویژگی‌ها و مزایای گیج‌ فشار دیجیتال و آنالوگ

اکثر پارامترهای فیزیکی مرتبط با فرآیندهای صنعتی را می‌توان با گیج‌های دیجیتال و آنالوگ اندازه‌گیری کرد.
گیج‌های فشار آنالوگ دارای عقربه‌ای هستند که مستقیماً به تغییرات پارامتر واکنش نشان می‌دهد. مقیاس کالیبره شده طوری تنظیم شده که در واقع حرکت عقربه دقیقاً نشان‌دهنده تغییرات مقادیر پارامتر است. برای مثال گیج فشار آنالوگ مستقیماً در معرض مایعی قرار می‌گیرد که قرار است فشار آن اندازه‌گیری شود. تغییرات فشار به همان نسبت عقربه را حرکت می‌دهند و چنین است که فشار اندازه‌گیری می‌شود. به همین ترتیب پارامترهای دیگری مانند دما و جریان را نیز اندازه‌گیری می‌کنند.

گیج‌های فشار دیجیتال روز به روز محبوب‌تر شده و بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرند. این دستگاه‌های الکترونیکی از یک مبدل برای اندازه‌گیری و تبدیل تغییرات یک ویژگی به یک سیگنال الکتریکی استفاده می‌کنند. سپس این سیگنال با استفاده از یک ریزپردازنده به یک عدد تبدیل شده و بر روی صفحه نمایش دیجیتال دستگاه نشان داده می‌شود.

هر دو نوع این گیج‌ها مزایایی را دارا هستند. برای مثال از آنجایی که گیج‌های آنالوگ دستگاه‌های مکانیکی هستند نیاز به تامین انرژی یا باتری ندارند. و چون مقادیری که اندازه‌گیری می‌کنند یک عدد واحد و پیوسته است، نرخ تغییر ویژگی‌ها به راحتی قابل استنباط خواهد بود. علاوه بر این می‌توان هرگونه تغییر را به راحتی تشخیص داد زیرا در صورت تغییر عقربه مکانیکی گیج حرکت می‌کند. گیج فشار آنالوگ دارای تکنولوژی کاملی است و تکنسین‌ها و مهندسانی که با زیرلایه‌های فرآیند آشنا هستند می‌توانند به راحتی با آن کار کرده و در صورت نیاز آن را تعمیر کنند.

گیج های فشار دیجیتال دقیق‌‍تر بوده و می‌توانند خوانش‌های خود را در یونیت‌ها و قالب‌های متفاوتی نمایش دهند. گاهی اوقات یک گیج فشار دیجیتال می‌تواند جای مجموعه‌ای از گیج‌های آنالوگ را بگیرد. گیج‌های دیجیتال ویژگی‌های پیچیده‌تری را ارائه می‌دهند، مثلاً نمایشگری که محدودیت‌های ایمنی فشار اندازه‌گیری شده را نشان می‌دهد.

مشکلات گیج‌های دیجیتال و آنالوگ

گیج‌های صنعتی آنالوگ و دیجیتال فاقد مشکل نیستند. برای مثال با اینکه گیج‌های دیجیتال دقیق هستند اما اگر بخواهیم تغییرات داینامیک چند مقدار متعدد را به طور همزمان در آن‌ها مشاهده کرده و بعد تفسیر کنیم کار آسانی نخواهد بود.

همچنین گیج‌های آنالوگ در شرایطی که تغییرات سریع هستند و یا پارامترها ناگهان دچار نوسان می‌شوند مقدار میانگین را نشان می‌دهند، در حالیکه گیج‌های دیجیتال مقدار را به صورت دستی محاسبه می‌کنند. گیج‌های دیجیتال از گیج‌های آنالوگ گران‌تر هستند. از سوی دیگر در گیج‌های آنالوگ امکان خطای دید نیز وجود دارد، یعنی ممکن است مقداری که گیج نشان می‌دهد از زوایای مختلف دید متفاوت به نظر برسد و این امر موجب شده که نتوان از این نوع گیج‌ها در مواردی که به دقت بالا نیازمندیم استفاده کرد.

نمی‌توان از گیج‌های آنالوگ در کاربری‌هایی که دارای نوسان و لرزش است استفاده کرد زیرا ممکن است سیستم‌های مکانیکی در چنین شرایطی از کار بیفتند. نهایتاً اینکه استفاده از گیج فشار آنالوگ در شرایطی که نور کم است سخت می‌باشد زیرا صفحه نمایش آن فاقد نور است.

انتخاب نوع مناسب گیج فشار

انتخاب بین گیج فشار دیجیتال یا آنالوگ تصمیم سختی است به همین دلیل کاربران باید تمامی شرایط و نیازمندی‌های کاربری خود را در نظر گرفته و همه جوانب مثبت و منفی انتخاب خود را مد نظر قرار دهند.

برای مثال در مواردی که به دقت و تحمل لرزش نیاز داریم و نور پروژه نیز کم است گیج فشار دیجیتال گزینه بهتری خواهد بود. اما اگر با خوانش‌های متعدد و نرخ تغییر بالا سر و کار داریم و میزان دقت برایمان در اولویت نیست گیج فشار آنالوگ قابل اطمینان‌تر و کم هزینه‌تر است.