گیج فشار وسیله‌ای است که با آن میزان فشار سیال را اندازه‌گیری می‌کنند. از گیج فشار برای تنظیم فشار مایع در ماشین‌هایی که با قدرت مایع کار می‌کنند استفاده می‌شود. استفاده از گیج فشار جهت رفع مشکلات ماشین‌ها ضروری است. بدون وجود گیج فشار سیستم‌های قدرت مایع غیر قابل پیش‌بینی و نامطمئن خواهند بود. با استفاده از گیج‌ها مطمئن خواهید شد که هیچ نشتی و یا تغییرات فشاری وجود ندارد که بتواند بر روی عملیات سیستم هیدرولیک تاثیر بگذارد.

مجموعه پرگاس مارکت با بهره‌گیری از تیم متخصص و مجرب آماده ارائه هرگونه مشاوره در زمینه انواع تجهیزات ابزار‌دقیق می‌باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص انواع گیج‌ فشار، ترانسمیتر فشار و گیج دما یا دماسنج در مجموعه پرگاس مارکت  می‌توانید با شماره ۵-۸۸۱۰۳۱۹۳-۰۲۱ تماس حاصل فرمایید.

سیستم هیدرولیک طوری طراحی شده که در مجموعه‌ای از دامنه‌های فشار کار می‌کند بنابراین گیج هم باید بتواند در این محدوده کار کند. گیج‌های فشار هیدرولیک می‌توانند تا ۱۰٫۰۰۰ psi را اندازه‌گیری کنند، گرچه که حداکثر فشار هیدرولیک در محدوده ۳٫۰۰۰ psi الی ۵٫۰۰۰ psi است. گیج‌های هیدرولیک برای نشان دادن فشار سیستم اغلب در نزدیکی ورودی فشار پمپ نصب می‌شوند اما می‌توانید آن‌ها را در هر جای دیگر ماشین که می‌خواهید فشار را در آنجا اندازه‌گیری کنید نصب نمایید، مثلاً اگر زیر مدارها با نرخ فشاری متفاوت از فشار پمپ کار کنند می‌توانید گیج فشار را پس از شیر کاهش‌دهنده قرار دهید. شیرهای کاهش دهنده فشار اغلب دارای یک پورت گیج هستند که به وسیله آن می‌توانید بر تنظیمات کاهش فشار کاملاً نظارت داشته باشید.

صدها سال است که از گیج های فشار در سیستم‌هایی که با فشار مایع کار می‌کنند استفاده می‌شود و بدیهی است که طراحی گیج های فشار هر روز رو به تکامل است. تکامل گیج های فشار امکانات و ویژگی‌های خاص آن‌ها را برای کاربرد در سیستم‌هایی که با فشار مایع کار می‌کنند افزایش داده است. برای مثال امروزه گیج‌های فشار معمولاً با اتصالات فشار هیدرولیک طراحی می‌شوند تا از بروز نشتی در سیستم جلوگیری شود. گیج‌های آنالوگ با مقیاس‌های مرسوم رایج‌تر هستند و گیج‌های فشار دیجیتال دارای سیستم عامل قابل تنظیمی می‌باشند که می‌توان از طریق آن فرایند نشتی‌ها ناشی از فشار و پارامترهای دیگری مانند گشتاور، بار، نیرو و سختی را اندازه‌گیری کرد.

استفاده از گیج‌ها در سیستم‌های پنوماتیک و هوای فشرده نیز رایج است زیرا فشار در مکان‌های بسیاری از سیستم اندازه‌گیری می‌شود. فشار در ریسیورها و هر FRL یا رگلاتور در سیستم اندازه‌گیری می‌شود. گاهی اوقات فشار در فعال‌کننده‌های پنوماتیک نیز اندازه‌گیری می‌شود. معمولاً گیج‌های فشار پنوماتیک نمی‌توانند فشار بیش از ۳۰۰ psi را اندازه‌گیری کنند، گرچه که فشار سیستم‌ها معمولاً در حدود ۱۰۰ psi است.

سه نوع فشار داریم، فشار مطلق، فشار گیج و فشار خلاء. فشار مطلق اندازه‌گیری فشار واقعی در هوای محیط است، که در خلاء صفر است و در سطح دریا می‌تواند تا ۱۴٫۷ psi برسد. مطالعات فشار مطلق بیشتر مربوط به کاربردهای آن در هوای محیط می‌باشد، مثلاً محاسبات ضریب فشرده‌سازی برای جریان (cfm). فشار سنج گیج فشار در هوای محیط صفر است و در اکثر کاربری‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد اما نه کاربری‌هایی که در هوای محیط باشند، بلکه کاربری‌هایی نظیر سیستم‌هایی که با فشار مایع کار می‌کنند. با جدا کردن گیج فشار از تجهیزات فشارسنج آن صفر می‌شود. در نهایت فشار خلاء در Torr بیان شده و یا با واحد in.-Hg (اینچ جیوه) در برابر فشار محیط نشان داده می‌شود که فشار را زیر فشار محیط اندازه‌گیری می‌کند.
گیج هیدرولیک می‌تواند دامنه‌های فشار متفاوتی را تحمل کند که این بسته به نوع استایل گیج و نوع متریالی که از آن ساخته شده بستگی دارد. به همین دلیل استایل گیج و متریال آن دو عامل بسیار مهم هستند.

انواع مختلفی از استایل گیج وجود دارد که متداول‌ترین آن‌ها گیج‌ لوله بوردون و گیج‌ تفاضلی هستند. لوله‌های بوردون فشار را دریافت کرده و آن را به انرژی مکانیکی تبدیل می‌کنند. این انرژی صفحه‌ای را در گیج حرکت داده و میزان فشار حال حاضر سیستم را نشان می‌دهد. گیج‌های لوله بوردون در حال حاضر متداول‌ترین گیج‌ها هستند و تنظیمات متفاوتی مانند منحنی، دورانی و مارپیچ دارند.

استایل لوله‌گذاری، سایز لوله و متریالی که لوله از آن ساخته شده بر اساس دامنه فشار متفاوت است. یکی از ویژگی‌های مهمی که باید یادآور شویم تغییراتی است که با افزایش فشار در بخش تقاطعی لوله‌ها اتفاق می‌افتد. به طور کلی هنگامی که فشار گیج افزایش می‌یابد شکل بخش تقاطعی لوله‌ها از حالت بیضی به حالت دایره‌ای تغییر می‌یابد.
عملکرد لوله بوردون ساده است. لوله بوردون از یک لوله نیم دایره‌ای مسطح و فلزی تشکیل شده که از یک طرف ثابت است و از طرف دیگر دارای یک مکانیزم اهرمی حساس است. با افزایش فشار در لوله نیروی مایع سعی می‌کند که در منحنی لوله را صاف کند، سپس لوله از اهرم دور می‌شود و چون بر روی عقربه صفحه نمایش متصل است فشار ورودی مایع را نشان می‌دهد.
با اینکه عملکرد گیج‌های تفاضلی شبیه عملکرد لوله‌های بوردون است اما تفاوتشان این است که گیج تفاضلی از انرژی حالت ارتجاعی خود برای حرکت دادن عقربه استفاده می‌کند. حالت فنری گیج تفاضلی با فشار موجود در لوله‌ها منبسط و منقبض می‌شود و انرژی حاصله از این حرکت به چرخ دنده‌هایی منتقل می‌شود که عقربه فشار را به حرکت در می‌آورند. دامنه فشار گیج اولین عامل موثر برای انتخاب نوع متریال گیج است. گیج‌هایی که در فشارهای بالا کار می‌کنند از متریال‌هایی مانند فولاد ساخته می‌شوند و گیج‌هایی که در فشارهای پایین‌ کار می‌کنند از متریال‌هایی مانند برنز ساخته می‌شوند.
بیشتر گیج‌های فشار در آمریکای شمالی دارای نرینگی ۱/۴-in. NPT هستند اما رشته‌های SAE محبوبیت بیشتری دارند. استفاده از آداپتورهای تست نقطه‌ای در مکان‌های مختلف در سیستم هیدرولیک به ما اجازه می‌دهد تا بدون نیاز به خرید ده‌ها گیج فشار بتوانیم هنگام عیب‌یابی هم فشار را اندازه‌گیری کنیم. با وجود فیتینگ تست نقطه‌ای متصل به گیج می‌توان آن را به نقاط تست در سر تا سر جریان وصل کرد، با این کار می‌توانید نقاط مختلف در سیستم را تحت فشار اندازه‌گیری کنید. قطر بیشتر گیج‌ها ۲۱/۲in است، و استایل آن‌ها می‌تواند top-mount یا پنلی (panel-mount) باشد. گیج‌ها می‌توانند دارای هرگونه سایز، متریال‌ و ساختاری باشند.
چه بخواهید از گیج فشار برای تست کردن تجهیزات استفاده کنید و چه در ماشین‌آلات آن را به کار ببرید، استفاده از گیج فشار مناسب مدت زمان خرابی‌ها که هزینه‌بر هم هست، کاهش می‌دهد. رایج‌ترین تهدید برای اعتبار گیج‌های مکانیکی که در سیستم‌های هیدرولیک استفاده می‌شود، لرزش، نوسان و فشارهای ضربه‌ای است. بنابراین بهتر است از گیج‌هایی استفاده کنید که مختص کاربری‌های هیدرولیک طراحی شده‌اند. ویژگی‌های این نوع گیج‌ها از این قرار است: یک محفظه برنجی جهت جلوگیری از فرکانس‌های شدیدی که ناشی از اجزاء داخلی خراب شده هستند، یک محفظه پر شده با مایع جهت حفاظت گیج در برابر لرزش و جریان‌های فشار شدید، و یک محدود کننده (restrictor) جهت جلوگیری از آسیب‌های ناشی از فشار ضربه‌ای. گرچه که مایع استفاده شده در گیج نسبت به کاربری‌های مختلف فرق می‌کند اما معمولاً از گلیسیرین استفاده می‌شود که در بسیاری از شرایط نیز به خوبی عمل می‌کند. هرچه ویسکوزیته مایع بالاتر باشد بیشتر می‌تواند لرزش‌ها را تعدیل کند. هنگام انتخاب گیج خشک، پر شده با آب و یا گلیسیرین باید این نکات را هم مد نظر قرار دهید: محدوده دما، مدت زمان پاسخ‌گویی عقربه، تغییرات فشار و میزان لرزشی که در کاربری مورد نظر انتظار می‌رود.
در نهایت بسته به نوع کاربری ممکن است نیاز به لوازم جانبی گیج نظیر محدود کننده‌های ویژه (restrictorها)، کمک فنر پیستون، یا درزگیرهای دیافراگم باشد تا از خراب شدن نابهنگام گیج جلوگیری شود.