search

گیج فشار لوله بوردن

گیج فشار یا فشارسنج دستگاهی است برای سنجش فشار که در بیشتر موارد از مکانیزم مکانیکی لوله بوردن، گاهی مکانیسم دیافراگی و در بعضی موارد از سیستم بیلوز المنت استفاده می‌نماید.
در تمامی این مکانیسم‌ها، گیج فشار یا فشارسنج با تغییر حالتی که المنت اندازه‌گیری کننده، در اثر تغییرات فشار پیدا می‌کند و انتقال این تغییر حالت به یک عقربه یا نشان‌گر که بر روی یک صفحه کالیبره شده که بر اساس تغییرات رنج فشار مندرج گردیده است می‌چرخد، به سادگی مقادیر فشار در محدوده وسیعی از خلاء تا ۱۰۰۰ بار را اندازه‌گیری می‌کند. گیج فشار یا فشارسنج عموماً فشار گاز یا مایع را که هر کدام نوعی سیال هستند اندازه می‌گیرد.
اندازه‌گیری فشار با گیج فشار بوردن تیوب یکی از متداول‌ترین اندازه‌گیری‌های فشار می‌باشد که از طریق اندازه‌گیری یک تغییر شکل مکانیکی، فشار را اندازه‌گیری می‌کند. به عنوان مثال لوله بوردون C را که اغلب سطح مقطع بیضی شکل دارد در نظر بگیرید. یک انتهای لوله بسته است و انتهای دیگر آن به سیالی که قرار است فشارش اندازه‌گیری شود، مرتبط می‌شود. انتهای بسته از طریق تعدادی چرخ‌دنده، اهرم و اجزا میکرومکانیکی دیگر به یک عقربه مرتبط می‌باشد. وقتی فشار به لوله اعمال می‌شود.بخاطر اختلاف بین نیروی وارده به جداره داخلی و خارجی لوله، زاویه انحنای لوله فلزی تغییر می‌کند.
از آنجایی که انتهای باز لوله در یک نقطه ثابت شده است، تغییر در انحنای لوله به سر بسته آن منتقل شده و سبب چرخش عقربه می‌شود. خروجی لوله‌های بوردون علاوه بر نمایش مستقیم توسط عقربه‌ها، می‌توانند توسط ترانسدیوسر الکتریکی به سیگنال الکتریکی تبدیل شده و در سیستم کنترلی استفاده شوند.


محصولات گیج لوله بوردن یا فشارسنج لوله بوردن


ماده‌ای که لوله بوردن از آن ساخته می‌شود باید دارای خواص الاستیکی پایداری باشد و با سیالی که فشار آن اندازه‌گیری می‌شود، از لحاظ شیمیایی سازگار باشد. لازم به ذکر است، بوردون‌ها برای رنج نسبتاً خوبی از فشار سیالات، که معمولاً بین ۰٫۶ Psi در خلا تا ۲۰۰۰۰ Psi می‌باشد، مورد استفاده قرار می‌گیرند.
اغلب، فشارسنج‌های بوردونی در فشارهای بالا، رفتار غیرخطی از خود بروز می‌دهند و به همین دلیل کمتر در فشارهای بالا مورد استفاده قرار می‌گیرند. مطلق، گیج فشاری که فشارسنج بوردون اندازه‌گیری می‌کند را می‌توان با مشاهده صفحه دستگاه متوجه شد. به عبارت دیگر چنانچه روی صفحه دستگاه barA و barg و یا دلتا نوشته شده باشد، به ترتیب منظور فشار مطلق، فشار گیج و یا فشار دیفرانسیلی با واحد بار می‌باشد. در مواردی که روی دستگاه هیچ نشانه‌ای برای تشخیص این سه نوع فشار قرار داده نشده، دستگاه برای اندازه‌گیری فشار گیج مورد استفاده قرار می‌گیرد. در گیج فشار لوله بوردن سه مدل معروف بوردن تیوب داریم:

 • • گیج فشار لوله بوردن Cشکل
  گیج فشار بوردن تیوب C شکل که دارای دقت حدود ۱% می‌باشد.
 • • گیج فشار لوله بوردن حلزونی
  گیج فشار بوردن تیوب حلزونی یا Spiral که دارای دقت حدود ۰,۵ % می‌باشد.
 • • گیج فشار لوله بوردن مارپیچی
  گیج فشار بوردون تیوب مارپیچی یا Helical که دارای دقت حدود ۰,۵ % تا ۱% می‌باشد.

 

برای مشاهده محصولات گیج فشار لوله بوردن یا فشارسنج لوله بوردن پرگاس مارکت کلیک کنید.            مشاهده


نکات انتخاب گیج فشار لوله بوردن یا فشارسنج لوله بوردن

قطر گیج فشار

دقت گیج فشار

جنس گیج فشار

سایز گیج فشار

رنج گیج فشار


سفارش آنلاین گیج فشار لوله بوردن یا فشارسنج لوله بوردن

جهت مشاوره و سفارش آنلاین گیج فشار لوله بوردن یا فشارسنج لوله بوردن، می‌توانید از طریق فرم زیر نسبت به ارسال سفارش خود و دریافت سایر خدمات اقدام نمایید.
قبل از انجام سفارش آنلاین گیج فشار لوله بوردن یا فشارسنج لوله بوردن توجه داشته باشید که گیج فشار یا فشارسنج بر اساس رنج، مدل، برند، نوع، دقت، جنس و غیره متفاوت هستند.
کارشناسان مجموعه پرگاس مارکت جهت تایید سفارش آنلاین تجهیزات ابزار دقیق شما در کوتاه‌ترین زمان ممکن، جهت هماهنگی تماس خواهند گرفت. شما از طریق فرم زیر می‌توانید سفارش خود را برای ما ارسال نمایید.
  کاربرد و مزایای گیج فشار لوله بوردن یا فشارسنج لوله بوردن

  اندازه‌گیری فشار
  این کاربرد، کاربرد مستقیم سنسورهای فشار است که در مواردی از جمله تجهیزات هواشناسی، هواپیما، اتومبیل، صنایع پتروشیمی، نفت و گاز و بخار، تجهیزات آب‌رسانی، صنعت و سایر وسایلی که در آن‌ها فشار کارایی دارد به کار می‌رود.

  اندازه‌گیری ارتفاع از سطح دریا
  کاربرد آن در هواپیما، موشک، ماهواره، بالن‌های هواشناسی و غیره می‌باشد. در تمامی این کاربردها از رابطه بین تغییرات فشار با ارتفاع نسبت به سطح دریا استفاده می‌شود طبق این رابطه هرچه از سطح دریا بالاتر می‌رویم فشار به طور ثابتی کاهش پیدا می‌کند و همین رابطه می‌تواند با اندازه‌گیری فشار، ارتفاع را در اختیار ما قرار دهد. در کاربردهای موقعیت‌یابی، برای تشخیص جاده‌های تپه‌ای (برای موقعیت یابی اتومبیل) و یا ارتفاع طبقات ساختمان‌ها (برای موقعیت‌یابی فرد پیاده) استفاده می‌شود.

  اندازه‌گیری جریان
  می‌توان با کمک اثر ونتوری و رابطه آن با فشار، جریان را اندازه گرفت. اثر ونتوری از لحاظ تعریف اثر کاهش فشار در سیالی است که از یک لوله باریک عبور می‌کند.

  اندازه‌گیری عمق
  می‌توان از سنسور فشار برای اندازه گیری ارتفاع سطح مایع استفاده کرد.معمولاً از این تکنیک برای اندازه‌گیری مکان جسم غوطه‌ور در آب (مانند غواص‌ها، زیردریایی‌ها) و یا ارتفاع سطح مایع درون یک مخزن (مانند مایع داخل برج آب) استفاده می‌شود. برای بیشتر کاربردهای عملی، سطح مایع متناسب با فشار است.


  انواع خطا و کالیبراسیون گیج فشار لوله بوردن یا فشارسنج لوله بوردن

  ۱- خطای صفری: همیشه یک مقدار معین خطا داریم. اگر خطا بیش از ۵٪ بود با پوینترکش عقربه را سر جای خودش می‌گذاریم و اگر کمتر بود همیشه از مقدار قرائت شده خودمان کم می‌کنیم.

  ۲- ضرب به دری:همیشه خطا با یک ضریب ثابت افزایش می‌یابد(مثلا ۲٪مقدار اندازه‌گیری). با تغییرات connection link این مشکل حل می‌شود.

  ۳- هیسترزیس: خطا مانند منحنی هیسترزیس تغییر می‌کند (مثلا گاهی در ۵۰٪ ابتدا افزایش خطا و در ۵۰٪ بعدی کاهش خطا را داریم) با تغییرات sector link این مشکل حل می‌شود.
  توجهبا کمک گیج فشار می‌توان سطح یک مخزن را اندازه‌گیری کرد به این نحو که افزایش ارتفاع مایع درون مخزن با تغییرات فشار اعمال شده به کف مخزن نسبت مستقیم دارد.
  توجه: به منظور کنترل بهتر فرایند نوعی از گیج‌ها در بازار پیدا می‌شود که توانایی تعریف کردن set point نیز وجود دارد و می‌تواند یک آلارم یا تریپ را به اتاق کنترل بفرستد.که به آنها سوئیچ گیج می‌گویند.

  به منظور کالیبراسیون گیج فشار چند روش مختلف وجود دارد:

  • روش dead weigh tester که در این مورد با استفاده از وزنه، که هر وزنه تولید نیروی معینی می‌کند؛ فشار به دستگاه اعمال می‌شود که با تست چند وزنه روی گیج فشار معیوب می‌توان به نوع خطای آن پی برد.
  • روش مقایسه با گیج فشار مرجع سالم که در این مورد گیج فشار معیوب بر روی دستگاه بسته می‌شود و در ضمن دستگاه نیز یک گیج مرجع کالیبره شده دارد. با پمپ کردن دستگاه فشار به هر دو گیج یکسان وارد می شود و شما می‌توانید نحوه افزایش خطا را مشاهده کنید.

  نکات نصب گیج فشار لوله بوردن یا فشارسنج لوله بوردن

   ۱- در صورت نیاز والوی در مسیر گیج فشار یا فشارسنج قرار داده شود تا بتوان به راحتی برای انجام کالیبراسیون یا تعمیرات آن را از محل نصب جدا کرد. در صورتیکه گیج فشار بخواهد از طریق این والو در معرض فشار قرار گیرد بایستی والو را به آهستگی باز کرد.

  ۲- اتصال گیج فشار یا فشارسنج به گونه‌ای آب‌بندی شود که عاری از هر گونه نشت باشد. برای این منظور لازم است برای فشارسنج با دندانه‌های موازی از واشر آب‌بندی كه مناسب سیال در تماس و مقدار فشار اعمالی است استفاده شود. برای گیج فشار با دندانه‌های مخروطی Tapered می‌توان از موادی مانند نوار تفلون یا هر پوشاننده دیگر دنده استفاده کرد یا موادی به دندانه‌های نری اتصال اعمال شود که باعث شود به دندانه‌های مادگی محل اتصال بچسبد و عمل آب بندی را انجام دهد.

  ۳- برای گیج فشار یا فشارسنج که به صورت مستقیم بر روی خط (فشار) نصب می‌شوندDirect Mounting ، با استفاده از آچار بایستی گشتاور لازم ایجاد شود.

  ۴- در مورد گیج فشار یا فشارسنج که بر روی پانل نصب می‌شوند (به صورت نصب سطحی یا نصب هم تراز)، لازم است در حالی که گشتاور محکم‌کننده به اتصال وارد می‌شود، با یک آچار که بر روی شش گوش یا چهار گوش تعبیه شده در محل فشار ورودی به گیج فشار یا فشارسنج محكم شده است و در جهت مخالف گشتاور محکم کننده نیرو وارد می‌کند، از چرخش فشارسنج و صدمه دیدگی محل نصب پیشگیری ‌کرد. هرگز نباید برای محکم کردن اتصال گیج فشار، بدنه آن را با وسیله‌ای گیر انداخت یا محکم گرفت، زیرا منجر به صدمه دیدگی آن می‌شود. بلافاصله پس از محکم کردن اتصال، باید از آب‌بندی بودن و عدم وجود نشتی اطمینان پیدا کرد.

  توضیح :در نصب سطحی Surface Mounting گیج فشار یا فشارسنج به گونه‌ای بر روی پانل نصب می‌شود که قسمت پشتی بدنه گیج فشار یا فشارسنج بر روی سطح قرار می‌گیرد و در نصب هم تراز Flush Mounting، قسمت جلویی فشارسنج هم تراز پانل می‌شود و معمولاً با سه تا پیچ از جلو یا بواسطه گیره از پشت به بدنه پانل محکم می‌شود.

  ۵-  گیج فشار یا فشارسنج را بایستی به صورت کاملاً عمودی و با تلورانس حداکثر ۵ درجه انحراف نصب کرد، مگر آن که بر روی صفحه مدرج آن زاویه‌ای دیگر را برای نصب مشخص کرده باشد. هرچه انحراف بیشتر باشد، درستی فشار نشان داده شده توسط آن خراب‌تر می‌شود.

  ۶- در صورتی که گیج فشار یا فشارسنج مجهز به سیستم تخلیه فشار در مواقع اضطراری یا اصطلاحاً Blow Out باشد، لازم است فشارسنج با یک فاصله حداقل ۲۰میلی‌متری (۲ سانتی‌متری) از هر گونه مانعی نصب شود.

  ۷- در صورتی که گیج فشار یا فشارسنج در محل نصب در معرض شوک‌های مکانیکی است، باید از طریق یک لوله قابل انعطاف آن را دورتر از محل ایجاد شوک مکانیکی نصب کرد.

  ۸- در صورتی که گیج فشار یا فشارسنج و نگه‌دارنده آن در معرض ارتعاشی قرار گیرد که به صورت پیوسته و همراه با لرزش مداوم عقربه آن همراه باشد، می‌توان از گیج فشار که با مایع (مثل سیلیکون ، گلیسیرین و...) پر شده‌اند استفاده کرد تا فشارسنج صدمه نبیند. وقتی دامنه ارتعاش خیلی زیاد باشد، بهتر است مانند حالت شوک مکانیکی گیج فشار یا فشارسنج را دورتر از محل، نصب کرد.

  ۹- در صورتی که گیج فشار یا فشارسنج در معرض پالس‌های فشار باشد(مثل گیج فشار نصب شده روی پمپ‌ها)، دامنه تغییرات ناگهانی عقربه آن زیاد بوده و منجر به کاهش عمر کاری جز حسگر فشارسنج (مثل لوله بوردون، دیافراگم یا کپسول) و سیستم متحرک (شامل چرخ دنده‌ها و فنر که بین جز حسگر فشار و عقربه قرار دارد) می‌شود. برای کاهش این پالس‌های فشار، لازم است یک دمپر(Damper) بین منبع ایجاد فشار و گیج فشار قرار داد.

  ۱۰- حفاظت فشارسنج از دماهای خیلی بالا و خیلی پایین دشوار است. بهتر است در این گونه موارد تا جای ممکن گیج فشار یا فشارسنج را از منبع حرارت یا سرما دور نگه داشت و با توجه به ضریب تصحیح دمایی که سازنده اعلام کرده ( ۰.۰۴ تا ۰.۰۸ درصد مقدار گستره اندازه‌گیری به ازای هر درجه سلسیوس) ، قرائت‌های انجام شده از روی فشارسنج را تصحیح کرد. معمولاً دمایی که در آن گیج فشار نیاز به تصحیح ندارند۲۰±۲ درجه سانتی گراد است.

  ۱۱- در صورتی که سیال فرآیندی که با گیج فشار یا فشارسنج نصب شده در تماس است خیلی داغ باشد، یک سیفون یا وسیله مشابهی كه با مایع منقبض‌كننده‌ای پر شده است بایستی اضافه کرد. سیفون یا وسیله مشابه باید نزدیک گیج فشار بوده و با مایع منقبض‌کننده‌ای آن را پر کرد تا از رسیدن سیال داغ به فشارسنج جلوگیری کند. سیال فرآیندی که با گیج فشار یا فشارسنج در تماس است نبایستی اجازه پیدا کند در درون جز حسگر فشار یخ بزند یا کریستالی بشود.

  ۱۲- در صورتی که دمای سیال در تماس با گیج فشار یا فشارسنج را نمی‌توان اصلاح کرد، معمولاً از جداساز Separator که بین سیال فرآیند و گیج فشار قرار می‌گیرد، استفاده می‌کنند. این جداساز حاوی یک سیال یا ماده‌ای است که می‌تواند دمای سیال فرآیند را تحمل کند.

  ۱۳- در صورتی که گیج فشار یا فشارسنج به گونه‌ای نصب شود كه در محلی بالاتر یا پایین‌تر از محلی که قصد اندازه‌گیری فشار آن وجود دارد باشد، فشار استاتیک ناشی از ارتفاع ستون مایعی که بر روی گیج فشار وارد می‌شود ممكن است قابل صرف‌نظر نباشد ، لذا بایستی فشارسنج را مطابق با آن شرایط و با لحاظ كردن اثر ارتفاع ستون مایع کالیبره کرد و بر روی صفحه مدرج گیج فشار یا فشارسنج مقدار جبران فشار ناشی از ارتفاع ستون مایع را درج کرد.


  قیمت‌ گیج فشار لوله بوردن یا فشارسنج لوله بوردن

  • قیمت گیج فشار بدنه کربن استیل کانکشن برنج
   از ۶هزار تومان تا ۱۶۰هزار تومان بر اساس برند و قطر صفحه
  • قیمت گیج فشار بدنه استیل کانکشن برنج
   از ۲۰هزار تومان تا ۲۶۰هزار تومان بر اساس برند و قطر صفحه
  • قیمت گیج فشار تمام استیل
   از ۱۰۰هزار تومان تا ۷۰۰هزار تومان بر اساس برند و قطر صفحه

  مقالات مرتبط با گیج فشار لوله بوردن یا فشارسنج لوله بوردن

  ترانسمیتر فشار

  ویژگی‌های ترانسمیتر فشار، سنسور فشار و مبدل فشار

  شرکت پرگاس فرآیند - اکتبر ۲۹, ۲۰۱۸ - بدون دیدگاه

  ترانسمیتر فشار زیر مجموعه‌ای از مبدل فشار است که ویژگی‌هایی مانند ریست و کالیبراسیون را داراست. انواعی از سنسورها هستند که به وسیله آن‌ها می‌توانید محدوه‌های بزرگ ...

  Pressure-Gauge-full-info

  گیج فشار

  شرکت پرگاس فرآیند - اکتبر ۱۰, ۲۰۱۸ - بدون دیدگاه

  پرگاس مارکت طی این مقاله به بررسی و معرفی کامل گیج فشار و تعریف کامل فشار و معرفی ابزارهای اندازه‌گیری فشار و سنسورهای فشار الکترونیکی می‌پردازد.

  |بروزترین محصولات با بالاترین کیفیت را به شما ارائه می‌دهیم|

  تهران، خیابان شهید بهشتی، برج نگین آزادی، طبقه سوم، شرکت پرگاس فرآیند

  محصولات گروه پرگاس مارکت


  آیا سوالی دارید؟

  ما در هر حال پاسخگوی تمامی سوالات شما هستیم.

  emailتماس بگیرید

  ساعات کاری پرگاس مارکت


  آماده خدمت رسانی و حل مشکلات شما

  access_time روزهای کاری: شنبه تا پنجشنبه
  access_time ساعت کاری: ۰۹:۰۰ – ۱۸:۰۰

  کاتالوگ گروه پرگاس مارکت